Nasza firma zajmuje się wycinką starych konarów oraz trudno dostępnych drzew, czyli takich, do których nie można dojechać dźwigiem czy też zwyżką (np. znajdujących się na cmentarzach, w starych parkach, centrum miast, itp.).
Dzięki temu, iż posiadamy profesjonalny sprzęt arborystyczny usuwanie drzew nie powoduje żadnych dodatkowych zniszczeń.
Ponadto oferujemy prześwietlanie koron drzew, usuwanie gniazd gawronów oraz połamanych, suchych gałęzi. Dzięki przeprowadzonym zabiegom pielęgnacyjnym zapewniamy piękny i zdrowy wygląd drzewa.
Nasza oferta:
- Prześwietlanie koron drzew
- Usuwanie posuszu, (połamanych i suchych gałęzi)
- Usuwanie gniazd gawronów
- Usuwanie drzew które tego wymagają
- usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
- kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
- utrzymywanie formowanego kształtu korony drzewa.
„NIEPRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA DRZEW-OGŁAWIANIE ZABIEG NIEDOZWOLONY”
Przykład na zamieszczonych zdjęciach
KIEDY POZWOLENIE NA WYCINKĘ DRZEWA NIE JEST WYMAGANE
Na usunięcie drzew lub krzewów liczących powyżej 10 lat wymagane jest zezwolenie, nawet, jeśli są to samosiejki lub drzewa i krzewy obumarłe.
Na zabiegi pielęgnacyjno-sanitarne zezwolenie zaś nie jest wymagane, jednak zakres ich wykonywania został ściśle określony.
Zabiegi pielęgnacyjno-sanitarne w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
Tak jeszcze często spotykane ogławianie drzew jest nielegalne, ponieważ drzewo po takim okaleczeniu traci szanse na prawidłowy rozwój, a często na przeżycie. Ogławianie nie jest zabiegiem pielęgnacyjnym. Przy formowaniu korony, drzewo nie może utracić pokroju korony właściwego dla danego gatunku drzewa. Za egzekwowanie powyższego zapisu ustawy odpowiedzialna jest gmina.
POZWOLENIE NA USUNIĘCIE DRZEWA LUB KRZEWU NIE JEST WYMAGANE W PRZYPADKU :
- wyrębu w lasach;
- drzew owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody;
- na plantacjach drzew i krzewów;
- których wiek nie przekracza 10 lat;
- drzew usuwanych w związku z funkcjonowaniem ogrodów botanicznych lub ogrodów zoologicznych;
- drzew usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu z obszarów położonych między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano trasę wału przeciwpowodziowego, z wałów przeciwpowodziowych i terenów w odległości mniejszej niż 3 m od stopy wału;
- które utrudniają widoczność sygnalizatorów i pociągów, a także utrudniają eksploatację urządzeń kolejowych albo powodują tworzenie na torowiskach zasp śnieżnych, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
- stanowiących przeszkody lotnicze, usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu;
- usuwanych na podstawie decyzji właściwego organu ze względu na potrzeby związane z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.
KTO WYDAJE ZEZWOLENIA NA USUNIĘCIE DRZEWA ?
Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, z zastrzeżeniem po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek:
- posiadacza nieruchomości za zgodą właściciela tej nieruchomości (nie wymagana w przypadku wniosku złożonego przez użytkownika wieczystego nieruchomości);
- właściciela urządzeń, jeżeli drzewa lub krzewy zagrażają funkcjonowaniu tych urządzeń.
Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków, a w przypadku usunięcia drzew w obrębie pasa drogowego drogi publicznej (z wyłączeniem obcych gatunków topoli) zezwolenie wydaje się po uzgodnieniu z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
Organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzewa, przed jego wydaniem dokonuje oględzin w zakresie występowania w obrębie zadrzewień gatunków chronionych. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
Jeżeli zachodzi wątpliwość co do wieku drzewa lub co do stanu zdrowotnego drzewa, czy zagrożenia bezpieczeństwa dla ludzi lub mienia należy dodatkowo wykonać ekspertyzę dendrologiczną.
KARY NAKŁADANE ZA BEZPRAWNE USUNIĘCIE DRZEW LUB KRZEWÓW
Wójt, burmistrz albo prezydent miasta wymierza administracyjną karę pieniężną za:
- zniszczenie terenów zieleni albo drzew lub krzewów spowodowane niewłaściwym wykonywaniem robót ziemnych lub wykorzystaniem sprzętu mechanicznego albo urządzeń technicznych oraz zastosowaniem środków chemicznych w sposób szkodliwy dla roślinności;
- usuwanie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia;
- zniszczenie drzew, krzewów lub terenów zieleni spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegów pielęgnacyjnych.
Administracyjną karę pieniężną, ustala się w wysokości trzykrotnej opłaty za usunięcie drzew lub krzewów ustalonej na podstawie ustalonych stawek.
Stawki kar za zniszczenie jednego metra kwadratowego terenu zieleni wynoszą:
- dla trawników – 54,41 zł
- dla kwietników – 467,29 zł